Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
221 postów 548 komentarzy

Co nam niesie los?

Docent zza morza - Ostrzegam - powielanie kremlowskich majaków akceptuję tylko z dopiskiem "jako rosyjski agent wpływu" - inaczej wypad. O ich metodach, chwytach i argumentach - patrz: http://prognozydocenta.salon24.pl/630598,jak-sobie-radzic-z-ruskim-trollem

Moje komentarze

 • @Bogusław Jeznach 17:48:56
  Ta, to zdecydowanie jest powiew historii, ale zmiany, choć konieczne, mogą okazać się bolesne.
  Pozdrawiam
  Widmo Grecji krąży po Europie
 • Autor
  Najbliższe dwa lata przyniosą nam WIELKA KOREKTE SYSTEMU GOSPODARCZO-BANKOWEGO, który powstał przed czterdziestu kilku laty, po upadku systemu Bretton Woods, z jego wymienialnością dolara na złoto.

  Nadchodzi chwila, gdy rzeczywistość mówi wielkie "SPRAWDZAM" - i niestety, "król okazuje się nagi", bo powiązanie dolara z handlem ropą naftową oraz innymi surowcami może tym razem nie wystarczyć, a ekscesów systemu pieniądza fiducjarnego, przed którymi od lat ostrzegali mądrzy ludzie, nie da się już dłużej ukrywać.

  Greckie zawirowania oraz właśnie ogłoszony masowy "dodruk euro" to pierwsze zwiastuny nadchodzącej burzy, bo o co "udało się FED-owi z dodrukiem dolara, Europie raczej nie wyjdzie...

  Oj, będzie się działo....
  Pozdrawiam
  Widmo Grecji krąży po Europie
 • @Leon. 21:24:24
  Branża transportowa i "skakanie " rządu wokół niej, to tylko drobny przykład, jak i w czyim interesie funkcjonuje III RP.

  Istotne jest to, że za każdym razem w dla dobra ściśle określonej, ale zawsze b. drobnej grupy, pogarsza się sytuację setek tysięcy, jeśli nie milionów, ludzi.

  Tak było od regulacji za Balcerowicza kursu wymiany złotego na dolara, (ustalonej odgórnie - o żadnym "wolnym rynku" mowy wtedy nie było, hehe), poprzez wszystkie "prywatyzacje", aż po dzisiejsze tajne próby sprzedaży lasów państwowych.

  I to w końcu doprowadzi III RP do upadku, bo ludziom coraz bardziej zaczynają się oczy otwierać...
  Ewa Kopacz na pasku esbeków?
 • @zadziwiony 17:17:43
  Nawet najgorsze przejawy litewskiego nacjonalizmu i litewskiej małostkowości nie są w stanie nam zaszkodzić. Ot, takie irytujące ukąszenie komara...

  A w którym to zagajniku stoją te wycelowane na Warszawę, Sląsk i Trójmiasto litewskie rakiety?

  Czy Litwa już zaczęła sabotaż budowy gazoportu i całej branży łupkowej w Polsce?

  A iie to strategicznych zakładów przemysłowych ta "wredna" Litwa usiłuje u nas przejąć, itd, itp?
  Agenci Kremla wczoraj i dzisiaj
 • Ilu ich może dzisiaj być?
  Litwa wytropiła u siebie ok. 3000 rosyjskich agentów - zarówno bezpośrednio raportujących do Moskwy, jak i subtelnie urabiających litweskie myślenie.

  Biorąc pod uwagę, tak rangę nam przypisywaną w rosyjskim widzeniu świata, jak i względy ludnościowe (lLtwa to ok. 3 mln ludzi) - liczba polskich rosyjskich agentów może przyprawić o zawrót głowy.

  Dlatego nie "udaje się" nam złapać żadnego ruskiego szpiega ani, jak dotąd, nie zasługujemy na zaufanie NATO, tak by możny nam było powierzyć kody elektroniczne do zaawansowanych systemów broni.

  Czy my aby na pewno wyszliśmy spod kremlowskiej "kryszy"?
  Agenci Kremla wczoraj i dzisiaj
 • @vortex 11:58:40
  Prosiłbym o powstrzymanie emocji - bo takim tonem to nie będziemy tu rozmawiać. Paniatna?
  Skandal wyborczy – kto tak naprawdę podstawił nogę III RP?
 • @interesariusz z PL 18:54:27
  Ale z ciebie prymitywny palant - albo "białe", albo "czarne". Albo "najniższa" cena, albo "najwyższa..."

  Najgorsze jest to, że podobnie "rozumują" masy lemingów.

  Poczytaj sobie - to może coś zrozumiesz...jak daleko jest III Rp do cywlizowanych standartów - bo zamiana kufajek na markowe garnitury jeszcze z nikogo nie zrobiła Europejczyka. Potrzeba minimum trzech pokoleż...

  Zródło: http://prognozydocenta.salon24.pl/409622,iii-rp-nic-nie-potrafi-zrobic-uczciwie-i-dlatego-musi-odejsc

  "Oto, jak powinien wyglądać uczciwy przetarg.

  Otóż przez kilka lat "bawiłem się w politykowanie" w kraju, gdzie mieszkam i jako przedstawiciel jednej z partii politycznych uczestniczyłem m. in. w rozstrzyganiu przetargów na szczeblu lokalnym.

  Chodziło np. o przyznanie kilkuletniej koncesji na prowadzenie domu starców w danej gminie.

  Ustawa określała kryterium wyboru, wedle których "ważono" oferty - 1) cena; 2) fakt podpisania umowy zbiorowej z odpowiednim zw. zawodowym (w ten sposób zapobiega się dumpingowi wynagrodzeń, bo każda branża ustala tutaj m.in. swoją płacę minimalną - w tym wypadku chodziło o "pracowników komunalnych", bo opieka nad seniorami leży w gestii tutejszych gmin); 3) zagwarantowanie przez oferenta stosownej obsady na zmianie (ilość pielęgniarek i pozostałego personelu, warunki dostępu do lekarza), 4) udział dietetyka w komponowaniu meny; 5) referencje i doświadczenie branżowe; itp.

  Każdy element przetargu "wyceniony" był na określoną ilość punktów (ich „widełki”, np. 15-25%, dawały decydentom pewne pole manewru) i oferta z największą ilością punktów wygrywała. Urzędnicy przygotowywali stosowne dokumenty, wraz z uzasadnieniem, a politycy podejmowali decyzję podczas sesji rady dzielnicy.

  O ile pamiętam, to najniższa cena nigdy nie mogła dać więcej jak 25-35% ilości punktów do zebrania.

  Dokumenty po rozstrzygniętym przetargu były oczywiście dostępne dla każdego, kto tego sobie zażyczył - zgodnie z tutejszą zasadą otwartości poczynań tak polityków, jak i urzędników. Regulują to stosowne akty prawne - np dziennikarze mają prawo monitorowania całej oficjalnej korespondencji wysokich polityków i urzędników, a każda adnotacja w księgach wieczystych jest publikowana w lokalnej gazecie)."
  Obsługa wyborów – kolejny skok na kasę
 • Panowie @vortex @Sendecki
  Jak dotąd Polsce nie przytrafiły się lepsze rządy, niż te w latach 2005-07 (do tego w koalicji z Lepperem i Giertychem - do dziś nie mogę się nadziwić, jak temu PIS-owi udało się cokolwiek wtedy osiągnąć). Ale zdaniem "Grupy Trzymającej Władzę" i tak osiągnięto "za dużo", no ten rząd musiał upaść.
  Pozdrawiam Panów

  "Często teraz porównuje się co zrobiło PO, (niestety wychodzi mało dobrego) a co PIS dlatego pozwolę sobie zamieścić znalezione w sieci kolejne podsumowanie rządów PISu:
  1. Utworzenie CBA, pierwszej niewywodzącej się bezpośrednio i pośrednio korzeniami z PRL służby specjalnej wyspecjalizowanej w walce z korupcją - dotychczas aresztowano 140 osób, postawiono ponad 300 zarzutów popełnienia przestępstwa, zabezpieczono na poczet przyszłych kar około 15 mln złotych. Przykłady: złapanie na gorącym uczynku przyjmowania korzyści majątkowej posłanki na Sejm RP pierwszy raz w historii III RP, zatrzymanie pod zarzutem korupcji ministra sportu i dyrektrów COS w ramach operacji specjalnej - prowokacji, zatrzymanie właścicieli firmy Kama-Food pod zarzutem korupcji, zatrzymania kilkudziesięciu lekarzy i architektów pod zarzutem łapownictwa, zatrzymania urzędników samorządowych, w tym m. in. wiceprezydenta Przemyśla i burmistrza Helu pod zarzutem korupcji, zatrzymanie pod zarzutem płatnej protekcji biznesmenów powołujących się na wpływy w Ministerstwie Rolnictwa itd.
  2. Rozwiązanie nie zweryfikowanych po 1989 roku WSI i powołanie nowych służb wojskowych (Wywiad i Kontrwywiad) oraz opublikowanie Raportu z weryfikacji WSI ukazującego patolgie wojskowych służb specjalnych, w tym ich nieformalne wpływy na media i życie gospodarcze III RP.
  3. W okresie rządów PiS w ramach śledztwa przeciw korupcji w piłce nożnej zatrzymano około 100 sędziów, piłkarzy i działaczy piłkarskich, w tym w II 2007 aresztowano Ryszarda F, domniemanego bossa korupcyjnego procederu oraz Wita Ż., członka zarządu PZPN. We wrześniu 2007 r. przedstawiono pierwszy w historii polskiej piłki nożnej akt oskarżenia o korupcję, obejmujący 34 osoby, w tym Ryszarda F. i właścicieli Arki Gdynia - proces sądowy rozpoczął się w XII 2007 r. Od 2005 roku przeprowadzono 36 kontroli w 18 związkach sportowych, w czterech przypadkach zawieszono władze, wprowadzając kuratora.
  4. Szeroko zakrojona walka z korupcją w innych dziedzinach życia społeczno-gospodarczego, przede wszystkim w służbie zdrowia i sektorze paliwowym (m.in. zatrzymanie ponad 100 osób zamieszanych w tzw. mafię paliwową). Rozbicie układu skorumpowanych urzędników w Ministerstwie Finansów w 2006 roku i tymczasowe aresztowanie powiązanego z tym procederem Henryka Stokłosy.
  5. Przygotowano projekt zmian dotyczących lustracji majątkowej osób pełniących funkcje publiczne, nakazujących nie tylko przedstawienie swojego majątku, ale również jego źródeł.
  6. Ocena działalności Policji wg badań CBOS poprawiła się z 57% w październiku 2005 roku do 73% w maju 2007 roku. W 2006 roku ogólna liczba przestępstw w porównaniu z 2005 rokiem spadła o około 90 tys. czyli o prawie 7%, natomiast wykrywalność przestępstw wzrosła z 58,6% w 2005 roku do 67,4% w 2007 roku. Ogółem w latach rządów Prawa i Sprawiedliwości przestępczość kryminalna spadła o 18%.
  7. We wrześniu 2007 roku Sejm uchwalił ustawę o modernizacji Policji oraz m.in. Państwowej Straży Pożarnej, zgodnie z którą do roku 2009 na Policję zostanie przeznaczone około 4,4 mld złotych natomiast na PSP niespełna miliard złotych. Płace Policjantów w samym 2007 roku wzrosły o 219 złotych brutto, a na mocy rozporządzenia premiera Jarosława Kaczyńskiego od 1 I 2008 roku o kolejne 500 zł.
  8. Przygotowanie i uchwalenie we wrześniu 2007 roku tzw. ustawy o Schengen i wydanie odpowiednich aktów wykonawczych oraz przygotowanie systemu informatycznego do obsługi systemu Schengen - Polska w grudniu 2007 roku weszła do Systemu Informacyjnego Schengen, dzięki czemu zniesione zostały kontrole graniczne na przejściach na zachodniej oraz południowej granicy, natomiast od marca 2008 roku również na przejściach lotniczych.
  9. Wprowadzono nowe procedury zakupu sprzętu wojskowego oraz organizowania przetargów.
  10. Przygotowany został pierwszy w historii informatyzacji polskiej administracji publicznej `Plan informatyzacji państwa', który wszedł w życie w kwietniu 2007 roku. Najważniejsze jego elementy to: rejestry medyczne, rozliczenia podatków dla firm i obsługa podatkowa obywateli (e-Deklaracje i e-Podatki), nowy system ewidencji ludności (PESEL2), informatyzacja ksiąg wieczystych, Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (e-PUAP) oraz elektroniczne dowody tożsamości. W 2007 roku rozpoczęła się realizacja 16 takich i podobnych projektów.
  11. Dzięki działalności UKE ceny usług internetowych spadły o około 30% w latach 2006-2007. W czerwcu 2007 roku zatwierdzony został `Plan działań w zakresie rozwoju szerokopasmowej infrastruktury dostępowej do usług społeczeństwa informacyjnego w Polsce'. Zakłada on, że do 2010 roku liczba linii szerokopasmowych przypadających na 100 mieszkańców wzrośnie z 6 do 15%, natomiast do 2013 roku wzrośnie do około 50%. Spowoduje to również szerszy dostęp do Internetu na wsi, oraz obniżenie kosztów użytkowania z sieci.
  12. Od 2007 roku obowiązuje nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym, która silniej integruje ze sobą instytucje podległe MSWiA oraz określa współpracę z wojskiem.
  13. W grudniu 2006 roku ustanowiony został specjalny program rozwoju służb ratownictwa morskiego, na co przeznaczone zostanie około 81 mln złotych. Zakupione zostaną m.in. nowe jednostki przeznaczone do celów ratownictwa morskiego, powstaną stacje brzegowe w Ustce i Darłowie oraz zostanie zbudowana zostanie baza zwalczania zanieczyszczeń w Świnoujściu.
  14. Dzięki staraniom rządu polskiego i litewskiego 'Zasada solidarności energetycznej' została wpisana do Traktatu Reformującego UE na szczycie Rady Europjskiej w czerwcu 2007 roku.
  15. W latach 2006-2007 prowadzone były rozmowy mające na celu zapewnienie alternatywnych źródeł surowców energetycznych z takimi państwami jak: Azerbejdżan, Gruzja, Kazachstan, Arabia Saudyjska (przykładowo pierwsza w historii Polski oficjalna wizyta króla Arabii Saudyjskiej), Tunezja czy Algieria.
  16. W lutym 2007 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zakupiło udziały w norweskich złożach gazu ziemnego, których wielkość szacuje się na 36 mld m2. Spółka wybuduje również gazociągi łączące Polskę ze złożami norweskimi. Realizacja polityki dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych to również podjęcie decyzji o budowie w Świnoujściu terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego. Przyjęto również program `Polityka dla przemysłu gazu ziemnego', który uporządkuje sektor przemysłu gazowego.
  17. W 2006 roku PKN Orlen wygrał międzynarodowy przetarg na zakup akcji litewskiej Mazeikiu Nafta, a w grudniu nastąpiło oficjalne przejęcie rafinerii w Możejkach. Transakcja ta spowoduje powstanie największego koncernu rafineryjno-petrochemicznego w Europie środkowo-wschodniej.
  18. Prowadzone są prace nad budową rurociągu Odessa-Brody-Gdańsk, czym zajmuje się powołana w 2006 roku polsko-ukraińska spółka `Sarmatia', do której w lipcu 2007 roku przystąpili nowi udziałowcy z Azerbejdżanu, Gruzji i Litwy. Budowa tego rurociągu umożliwi dostarczenie ropy naftowej znad Morza Kaspijskiego na Polski oraz dalej na zachód.
  19. Jesienią 2007 roku Polska przystąpiła do Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MEA), co zwiększyło bezpieczeństwo energetyczne Polski, szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Samo przystąpienie do tej organizacji stanowi swoisty certyfikat jakości dla polskiego sektora energetycznego, ponieważ wymagane były do tego szczegółowe warunki wstępne.
  20. W grudniu 2006 roku premierzy Polski Jarosław Kaczyński i Litwy Giedyminas Kirkilas podpisali umowę o budowie połączenia energetycznego pomiędzy systemami polskim i litewskim. Umożliwi to włączenie Litwy, Łotwy i Estonii do systemu energetycznego Unii Europejskiej. Program ten został skoordynowany z budową elektrowni jądrowej na Litwie.
  21. W listopadzie 2007 roku finalizowana była realizacja `Programu dla energetyki', który zakłada m.in.: zastosowanie mechanizmów rynkowych, przebudowę struktur firm energetycznych oraz utworzenie na drodze konsolidacji silnych grup energetycznych. Zakładane jest utworzenie czterech takich grup, tak aby mogły stanowić skuteczną konkurencję na rynku tak krajowym jak i międzynarodowym. Dotychczas utworzono trzy z czterech takich grup: Energetyka Południe SA, ENERGIA SA, oraz Polska Grupa Energetyczna. Kończone były prace nad powstaniem czwartej - Grupy Centrum.

  WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI:
  22. W maju 2007 roku podwyższono z 3 tys. do 10 tys. grzywny jakie można nałożyć na: świadka, biegłego, tłumacza lub specjalistę w przypadku nieusprawiedliwionego niestawienia się na wezwanie organu prowadzącego postępowanie.
  23. Od sierpnia 2007 roku obowiązuje zmieniona ustawa Prawo o ustroju sądów powszechnych, która wprowadza specjalny przyspieszony tryb udzielania zezwoleń na tymczasowe aresztowanie sędziego w razie podejrzenia go o popełnienie przestępstwa, zbrodni lub występku, za które grozi co najmniej 8 lat więzienia. W takim przypadku sąd dyscyplinarny będzie zobowiązany do rozpoznania wniosku o zezwolenie na tymczasowe aresztowanie w terminie 24 godzin. Na realizowaną reformę sądownictwa składają się również zmienione zasady powoływania prezesów sądów, opiniowania kandydatów na stanowiska sędziowskie, trybu powoływania i odwoływania dyrektorów sądów. Pozostałe zmiany pozwalają na bardziej elastyczne kształtowanie struktury sądownictwa oraz dostosowanie działalności organów sądów i samorządu do realizacji zadań wymiaru sprawiedliwości.
  24. Od marca 2007 roku obowiązuje znowelizowany Kodeks postępowania cywilnego, w którym uproszczono i usprawniono przebieg procesu cywilnego, zwłaszcza postępowanie w sprawach gospodarczych.
  25. Od marca 2007 roku działają sądy 24-godzinne, odnoszące się do drobnych ale uciążliwych dla porządku publicznego przestępstw, w których sprawcy zostali schwytani na gorącym uczynku lub zaraz po jego popełnieniu i które są zagrożone karą do 5 lat więzienia. Działalność sądów 24-godzinnych przyczyniła się w dużej mierze do spadku ilości wypadków na drogach i liczby pijanych kierowców w roku 2007.
  26. We wrześniu 2007 roku Sejm uchwalił przygotowaną przez rząd ustawę wprowadzającą nowy sposób odbywania kary pozbawienia wolności - system dozoru elektronicznego poza zakładem karnym (SDE), przeznaczony dla osób skazanych za drobne i niegroźne dla porządku publicznego przestępstwa i występki, w których orzeczono karę pozbawienia wolności do 6 miesięcy lub roku w szczególnych przypadkach. Docelowo system ma objąć około 15 tys. skazanych i ma służyć: skuteczniejszej resocjalizacji skazanych, przeciwdziałaniu negatywnemu wpływu atmosfery więziennej na skazanego oraz przeciwdziałać przepełnianiu się więzień.
  27. Od czerwca 2007 roku obowiązują przygotowane przez rząd, znowelizowane tzw. ustawy korporacyjne. Celem wprowadzonych zmian jest zwiększenie nadzoru nad korporacjami prawniczymi, przeciwdziałanie ich nadużyciom oraz zmniejszenie cen usług prawniczych. Rząd zaproponował także nowe sądownictwo dyscyplinarne dla zawodów prawniczych.
  28. Zgodnie ze znowelizowaną w czerwcu 2007 roku ustawą o pracownikach sądów i prokuratur, zaostrzono warunki jakie musi spełniać kandydat na urzędnika sądowego. Podniesiono wymagania dotyczące wykształcenia oraz zatwierdzono że nie mogą być to osoby karane lub przeciwko którym toczy się postępowanie o przestępstwa z oskarżenia publicznego lub skarbowego. Wprowadzono także konkursy na staż urzędniczy. Uporządkowano sprawy związane z działalnością komorników. Od grudnia 2007 roku zwiększy się liczba komorników sądowych, zmniejszą się koszty egzekucyjne, a samo postępowanie egzekucyjne będzie szybsze i skuteczniejsze.
  29. Przygotowany i w dużej części zrealizowany został `Program informatyzacji wymiaru sprawiedliwości', dzięki któremu zapewniona zostanie pełna informatyzacja wszystkich wydziałów grodzkich i karnych, informatyzacja sal rozpraw, wdrożenie projektu elektronicznej księgi wieczystej. Realizacja tego projektu zostanie zakończona w 2009 roku.
  30. We wrześniu 2007 roku Sejm przyjął 'Ustawę o ujawnianiu stanu posiadania państwa w nieruchomościach', która ma na celu likwidację wieloletnich zaniedbań w księgach wieczystych, dotyczących mienia państwowego. Pozwoli to na przeprowadzenie inwentaryzacji majątku publicznego i ustalenie stanu posiadania państwa.
  31. Przygotowano rządowy projekt nowego Kodeksu karnego, którego najważniejsze zmiany mają uskutecznić karanie sprawców przestępstw szczególnie brutalnych oraz recydywistów, wzmocnić ochronę pokrzywdzonych, poszerzyć granicę obrony koniecznej, ułatwić walkę z terroryzmem, przestępczością zorganizowaną i korupcją, obniżyć do 15 lat wiek od którego nieletni będą mogli być sądzeni jak dorośli za popełnione zbrodnie i najpoważniejsze występki, wprowadzenie zakazu stadionowego dla chuliganów, którego złamanie traktowane będzie jako przestępstwo oraz zaostrzenie kar dla pedofilów.
  32. Od września 2007 roku w ramach specjalnego programu ministerstwa sprawiedliwości powstają w województwach mazowieckim, opolskim i śląskim Lokalne Ośrodki Wsparcia dla ofiar przestępstw. Udzielają one pomocy i schronienia ofiarom przestępstw ze szczególnym okrucieństwem, molestowania seksualnego, przestępstw względem dzieci, osobom starszym i niepełnosprawnym. Gwarantowana jest pomoc specjalistów, psychologów, pracowników socjalnych, Policji, lekarzy a także duchownych. Ośrodki te stanowią również miejsce przeprowadzania mediacji. Program zakłada tworzenie podobnych Ośrodków w całym kraju.
  33. Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt wprowadzenia licencji prawniczych, co spowodowałoby zwiększenie konkurencyjności usług prawniczych, zmniejszyłoby ich koszty oraz ułatwiło do nich dostęp. Klient mógłby bowiem sam decydować czy chce korzystać z usług prawnika należącego do samorządu zawodowego czy też z usług prawnika legitymującego się licencją prawniczą.

  GOSPODARKA:
  34. W ciągu dwóch lat rządu PiS Polska osiągnęła jedne z najlepszych w historii wyniki gospodarcze. Wg danych GUS w pierwszym kwartale 2007 roku wzrost PKB osiągnął 7,4%, a w całym 2007 roku zbliżył się do 7% podczas gdy w roku 2005 wzrost PKB wynosił zaledwie 3,6%.
  35. W latach 2005-2007 utrzymano stosunkowo niską inflację osiągając średni wynik około 2,3% w 2007 roku. Z danych GUS wynika, że w ciągu 2007 roku płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o średnio 10,5% osiągając 2885,97 zł, co stanowi najwyższy wzrost płac od 2000 roku. W ciągu 2007 roku zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 4,8% i doszło do 5,18 mln. Przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwach domowych wzrósł w porównaniu z 2005 rokiem o 8,5% osiągając wartość 835 zł.
  36. W latach 2005-2007 wzrósł polski eksport (wartość z pierwszego półrocza 2007 roku wynosiła 182,58 mld zł, tj. o 11,3% więcej niż przed rokiem). Nakłady inwestycyjne w ciągu ostatniego roku wzrosły o 31,4% i wyniosły po pierwszym półroczu 2007 roku 38,8 mld zł.
  37. Stopa bezrobocia wg danych GUS w listopadzie 2007 roku spadła do 11,2%, podczas gdy w styczniu 2006 roku wg danych GUS wynosiła ona 18,0%, co stanowi spadek o blisko 40%.
  W tym okresie powstało 1,3 mln nowych miejsc pracy, co było najlepszym okresem po 1989 roku.
  38. W 2007 roku inwestorzy zagraniczni zainwestowali w Polsce co najmniej 10 mld euro, dzięki czemu powstało około 12,5 tys. nowych miejsc pracy. Również w roku 2006 inwestycje zagraniczne osiągnęły znakomite rezultaty sięgając rekordowych 11 mld co stanowiło wzrost o 45% w porównaniu z rokiem 2005.
  39. Od listopada 2005 roku rada Ministrów przyjęła 9 programów wsparcia projektów realizowanych m.in. przez LG Electonic Wrocław, Sharp, Shell, Bridgestone, Indesit, Toshiba, Dell. Łącznie nakłady inwestycyjne realizowane przy współpracy tych programów umożliwią stworzenie ponad 11,5 tys. nowych miejsc pracy.
  40. Polska stała się europejskim liderem w produkcji telewizorów LCD. Szacuje się, że w 2010 roku będziemy zaspokajać prawie 80% europejskiego zapotrzebowania w tej dziedzinie.
  41. Wg badania Ernst & Young Polska jest niekwestionowanym liderem w Europie Środkowo-wschodniej pod względem atrakcyjności dla zagranicznych inwestorów (wysoka ocena wzrostu gospodarczego oraz klimatu do inwestowania).
  42. Wg rankingu Federacji Europejskich Pracodawców na 2007 rok Polska była najatrakcyjniejszym miejscem do inwestycji wśród 31 europejskich państw.
  43. W listopadzie 2007 roku zakończono negocjacje z Komisją Europejską na temat sposobu wykorzystania funduszy strukturalnych w latach 2007-2013. Polska w tym czasie będzie największym beneficjentem unijnej polityki spójności. Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów członkowskich, które osiągnęły porozumienie w tej sprawie z partnerami unijnymi. Zgodnie z propozycją rządu w ramach planu Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia aż 60% funduszy przeznaczono na badania i rozwój, innowacje i tworzenie nowych miejsc pracy. Zakończono negocjacje programów: Pomoc Techniczna, Rozwój Polski Wschodniej, Kapitał Ludzki oraz Infrastruktura i Środowisko. Trwają aktualnie negocjacje nad programem Innowacyjna Gospodarka.
  44. Opracowano 16 Regionalnych Programów Operacyjnych, w celu wsparcia wykorzystania 16 mld euro bezpośrednio przez samorządy wojewódzkie. Pieniądze te zostaną przeznaczone na badania technologiczne, inwestycje środowiskowe, transportowe i energetyczne oraz rozwój przedsiębiorczości.
  45. Rząd skończył też prace nad przyjęciem programów wykorzystania środków dostępnych w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej, co umożliwi uściślenie współpracy samorządów terytorialnych z partnerami z zagranicy, budowanie dróg oraz organizowanie imprez kulturalnych.
  46. Rząd opracował pierwszą w Polsce strategię makroregionalną - Rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do 2020 roku, którego głównym zadaniem będzie maksymalne wykorzystanie funduszy unijnych. Jednym z elementów tej strategii jest Regionalny Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013, na który przeznaczono 2,3 mld euro.
  47. Utworzono Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, co usprawniło wykorzystanie unijnych funduszy strukturalnych poprzez przyspieszenie realizacji regionalnych programów operacyjnych. Tylko do końca 2006 roku wydano 10,5 mld zł co stanowi 32% środków przyznanych Polsce na lata 2004-2006.
  48. W ramach przygotowanych przez rząd zmian ukierunkowanych na uproszczenie procedur udzielania zamówień publicznych, uporządkowanie procedur odwoławczych, wprowadzenie nowego trybu udzielania zamówień zwiększono kwotę, która nie obliguje do przeprowadzenia postępowania przetargowego z 6 tys. euro do 14 tys. euro, co wspomogło przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa natomiast sprawy dotyczące procedury odwoławczej od października 2007 roku przejmie niezależna Krajowa Izba Odwoławcza (KIO), skupiająca zawodowych arbitrów. Sformułowano również nowe wymagania dotyczące jawności organizowanych przetargów i zamówień publicznych (udostępniono internetowy Portal Urzędu Zamówień Publicznych).
  49. W ramach wsparcia dla firm realizowany był w latach 2006-2007 program `Kapitał dla przedsiębiorczych' umożliwiający małym i średnim przedsiębiorcom dostęp do finansowania zewnętrznego oraz tworzone są na terenie całego kraju punkty konsultacyjne udzielające bezpłatnych informacji na temat prowadzenia działalności gospodarczej.
  50. We wspólnym raporcie OECD i Komisji Europejskiej z 2006 roku uznano Polskę za lidera w upraszczaniu prawa wśród nowych państw członkowskich. Przyjęty przez rząd w sierpniu 2006 roku Program Reformy Regulacji `Przedsiębiorca ma prawo' zainicjował prace nad stworzeniem stabilnego systemu prawa gospodarczego, którego celem będzie ograniczenie biurokracji oraz zmniejszenie obciążeń administracyjnych nakładanych na przedsiębiorców.
  51. W czerwcu 2007 roku Sejm przyjął ustawy o powołaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, którego zadaniem będzie umożliwienie efektywniejszego wykorzystania zdobyczy nauki przez gospodarkę oraz promowaniem i rozwojem nowatorskich dziedzin nauki jak biotechnologia czy IT (inteligentne technologie). Znowelizowano również ustawę o zasadach finansowania nauki, tak aby umożliwić przedsiębiorcom ubieganie się o dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych. W lipcu 2007 roku znowelizowano 'Ustawę o jednostkach badawczo-rozwojowych' określając przejrzyste reguły prowadzenia przez nie działalności gospodarczej. Dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców cieszył się również program `Inicjatywa technologiczna', ułatwiający rozwój nowych produktów i technologii w oparciu o polskie osiągnięcia naukowo-techniczne.
  52. W lipcu 2007 roku przyjęto 'Strategię działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2015 roku'. Najważniejsze jej elementy to zabezpieczenie bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez zaspokojenie krajowego zapotrzebowania na węgiel kamienny, w tym również wykorzystanie węgla do produkcji paliw płynnych i gazowych; zabiegi o utrzymanie konkurencyjności tego sektora w warunkach gospodarki wolnorynkowej; zapewnienie stabilnych dostaw węgla kamiennego o określonych właściwościach od dostawców krajowych i zagranicznych; wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań dotyczących technologii, bezpieczeństwa pracowników i ochrony środowiska. Ustalono także zasady dalszej restrukturyzacji przemysłu węglowego, chociażby poprzez przyjęcie przez Sejm we wrześniu 2007 roku ustawy określającej zasady likwidacji kopalń, wypłacania ekwiwalentu, sprawowania nadzoru właścicielskiego i źródeł finansowania.
  53. W listopadzie 2006 roku przyjęto 'Strategię Rozwoju Kraju na lata 2007-2015', zakładającą gruntowną modernizację kraju poprzez uproszczenie i zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, racjonalizację wydatków publicznych, usprawnienie administracji publicznej, poprawę sytuacji na rynku pracy, łatwiejszy dostęp do edukacji i wzrost bezpieczeństwa. W ramach tej strategii od grudnia 2006 roku obowiązuje 'Ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju'.

  FINANSE I PODATKI:
  54. Już do projektu ustawy budżetowej na rok 2006, Rada Ministrów dodała autopoprawkę umożliwiającą przeznaczenie specjalnych funduszy m.in. na dożywianie dzieci i młodzieży, dłuższe urlopy macierzyńskie oraz podwyższenie dodatków pieniężnych z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe), z kolei deficyt budżetowy został obniżony do 30,5 mld zł. W budżecie na rok 2007 zwiększono wydatki na cele społeczne, wieś, służbę zdrowia, rozwój infrastruktury, finansowanie nauki, obronę narodową oraz bezpieczeństwo publiczne, jednocześnie zachowując kotwicę budżetową na poziomie 30 mld zł. Na podwyżki dla pedagogów przeznaczono w 2007 roku dodatkowe 1,5 mld zł, na dodatki dla najuboższych emerytów i rencistów 1,7 mld zł. Wydatki na ochronę zdrowia wzrosły w porównaniu z 2006 rokiem o ponad 1,2 mld zł, a o 200 mln zł zwiększono wydatki na szkolnictwo wyższe.
  55.W budżecie na rok 2008 przewidziano z kolei zwiększenie płacy minimalnej, dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników niepełnosprawnych, przywrócenie corocznej waloryzacji rent i emerytur, dalsze obniżenie składki rentowej, waloryzację kwot progów podatkowych, kosztów uzyskania przychodu, podwyższenie kwoty ulgi podatkowej dla osób posiadających dzieci oraz kwoty wolnej od podatku. Budżet na 2008 rok będzie zawierał elementy budżetu zadaniowego, stanowiącego nowoczesną metodologię zarządzania finansami publicznymi, natomiast do 2011 roku budżet ma przyjąć już w pełni formę budżetu zadaniowego, co zwiększy przede wszystkim efektywność wydawanych pieniędzy, ponieważ będą one wydawane na konkretne cele.
  56. Pierwszy etap reformy finansów publicznych zrealizowano poprzez włączenie do budżetu państwa środków unijnych, określenie procedur finansowania krajowych i regionalnych projektów unijnych, zwiększenie przejrzystości ustalania planów finansowych agencji i pozostałych państwowych osób prawnych. Kolejny etap reformy finansów publicznych na lata 2008-2009 zakładał konsolidację sektora finansów publicznych, która ma przynieść około 10 mld zł oszczędności m.in. poprzez: likwidację zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych oraz wszystkich funduszy celowych. Opracowana została również koncepcja zapobiegania narastaniu długu publicznego.
  57. W 2007 roku po raz pierwszy od 5 lat odmrożono progi podatkowe oraz podwyższono kwotę wolną od podatku. Na rok 2009 zaplanowana jest zmiana progów podatkowych na dwustopniową (18 i 32%). Z opodatkowania zwolniono m.in.: alimenty na dzieci, spadki i darowizny od najbliższych, darowizny od osób nie będących rodziną pożyczkobiorcy do 5 tys. złotych od jednego pożyczkobiorcy oraz od 25 tys. złotych od wielu pożyczkobiorców, koszty reklam.
  58. We wrześniu 2007 roku Parlament zdecydował że od podatku za rok 2007 można będzie odliczyć 1145 zł za każde dziecko, co jest jednym z istotnych elementów realizacji plityki prorodzinnej prowadzonej przez rząd Jarosława Kaczyńskiego.
  59. Od stycznia 2007 roku mali przedsiębiorcy uzyskali możliwość jednorazowej amortyzacji środków trwałych do 50 tys. euro (tzw. odpis amortyzacyjny). Do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorcy mogą również zaliczać wydatki na finansowanie świadczeń zdrowotnych dla pracowników.
  60. Na podstawie zmiany ustawy o FUS z czerwca 2007 roku, od lipca 2007 roku o blisko połowę zredukowano składkę rentową, a od stycznia 2008 roku składka rentowa została zredukowana do 2% płacy brutto, co spowoduje, że pensje wzrosną o około 9%. Stanowi to największą obniżkę klina podatkowego czyli tzw. pozapłacowych kosztów pracy po 1989 roku.
  61. Przeprowadzono konsolidację nadzoru finansowego poprzez zlikwidowanie trzech komisji kontrolujących: spółki giełdowe, fundusze, firmy ubezpieczeniowe oraz polskie banki i zastąpienie ich przez jedną Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

  RODZINA:
  62. Przygotowano program polityki prorodzinnej zawierający m.in.: wprowadzenie podatkowych ulg rodzinnych, ulg finansowych dla firm zatrudniających osoby powracające z urlopów macierzyńskich i wychowawczych, wydłużenie urlopu macierzyńskiego, wprowadzenie elastycznego czasu pracy dla kobiet mających małe dzieci (np. praca na pół etatu, bądź też praca w domu), wydłużenie czasu pracy przedszkoli, zachęcanie oraz finansowe wsparcie pracodawców do tworzenia żłobków i przedszkoli dla dzieci swoich pracowników. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadzi również medialną akcje przeciwdziałającą zawodowej dyskryminacji ze względu na wiek i macierzyństwo np.: `Mamy w pracy mogą więcej', `Poszukiwana 45+: Rzetelność, Zaangażowanie, Doświadczenie'. Prowadzona jest również kampania `SpełniONA' zachęcająca kobiety do zakładania własnego przedsiębiorstwa.
  63. We wrześniu 2007 roku Parlament zdecydował że od podatku za rok 2007 można będzie odliczyć 1145 zł za każde dziecko, co jest jednym z istotnych elementów realizacji plityki prorodzinnej prowadzonej przez rząd Jarosława Kaczyńskiego.
  64. Od grudnia 2006 roku obowiązuje znowelizowany Kodeks pracy, w którym o dwa tygodnie wydłużono urlopy macierzyńskie do 18 tygodni po pierwszym dziecku, do 20 tygodni po każdym następnym oraz do 28 tygodni przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka. W perspektywie przewidywane jest dalsze wydłużenie urlopów macierzyńskich.
  65. We wrześniu 2007 roku uchwalono ustawę przywracającą Fundusz Alimentacyjny, która październiku 2008 roku wejdzie w życie (FA został zlikwidowany w 2004 roku, w czasie kiedy z jego pomocy korzystało około 530 tys. osób). Ustawa zmierza także do wzmocnienia ściągalności alimentacyjnej oraz zastąpienia egzekucji komorniczej egzekucją administracyjną prowadzoną przez naczelnika urzędu skarbowego.
  66. Od stycznia 2006 roku wypłacane są jednorazowe dodatki z tytułu urodzenia dziecka tzw. becikowe w wysokości 1000 zł.
  67. Dzięki rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego z sierpnia 2007 roku - od stycznia 2008 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wzrośnie do 1126 zł brutto, czyli o 190 zł do stanu obecnego (wzrost o 20,3%) i będzie stanowić około 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
  68. W 2007 roku weszła w życie przygotowana przez rząd nowelizacja Kodeksu pracy określająca zasady wykonywania telepracy, sposoby zatrudniania telepracowników, regulująca ich prawa oraz obowiązku pracodawcy, co stanowi spore ułatwienie dla kobiet wychowujących dzieci.
  69. Od września 2006 roku podwyższono zasiłki rodzinne na dzieci, wzrósł również dodatek z tytułu wychowania dziecka w rodzinie wielodzietnej. Wyższe są również dodatki na dojazdy dzieci do szkoły z tytułu zamieszkania w internacie oraz rozpoczęcia roku szkolnego. Zwiększono również kwoty niektórych świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (np. od października 2006 roku zweryfikowano kryteria dochodowe osób, którym taka pomoc przysługuje).
  70. Sejm przyjął rządowy program `Pomoc państwa w zakresie dożywiania', zgodnie z którym w latach 2006-2009 corocznie na cel dożywiania dzieci i młodzieży przeznaczanych będzie 500 mln zł. W samym 2006 roku z pomocy tej skorzystało blisko 2,5 miliona osób.
  71. We wrześniu 2007 roku Sejm przyjął projekt rządowy projekt ustawy o corocznej waloryzacji rent i emerytur z uwzgędnieniem stopnia inflacji i 20% wzrostu gospodarczego.
  72. Parlament przyjął rządową nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawę Karta nauczyciela.
  73. We wrześniu 2007 roku Sejm znowelizował ustawę o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz bytu państwa polskiego. Oznacza to, że osoby represjonowane w latach 1945-1989 będą mogły ubiegać się o odszkodowanie do 25 tys. złotych. Dotychczas uprawnienie takie miały osoby represjonowane tylko w latach 1945-1956. Co więcej o odszkodowanie będą mogły obiegać się również dzieci oraz małżonkowie represjonowanych.

  ZDROWIE:
  74. Od 2005 roku wydatki publiczne na ochronę zdrowia wzrosły o 10 mln złotych czyli o 26%. W budżecie na 2007 rok zaplanowano blisko 4,5 mld zł, natomiast w 2008 roku zaplanowano dodatkowo 3,5 mld zł. Do 2011 roku wydatki na służbę zdrowia mają osiągnąć 6% PKB, co w sposób wymierny poprawi jej sytuację. Przyjęto również wieloletni projekt `Wzmocnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli'. Placówki ochrony zdrowia o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa pacjentów otrzymają 750 mln zł.
  75. W maju 2007 roku Sejm uchwalił ustawę o odpowiedzialności cywilnej, zgodnie z którą leczenie ofiar wypadków samochodowych będzie finansowane z OC sprawców tych wypadków.
  76. W 2006 roku przyznano 30-procentowe podwyżki dla pracowników służby zdrowia
  77. Od stycznia 2007 roku obowiązuje przygotowana przez rząd ustawa o Ratownictwie Medycznym, korzystająca z doświadczeń zachodnich. Zakłada ona finansowanie ratownictwa przedszpitalnego z budżetu państwa (przeznaczono na ten cel 1,2 mld zł), upowszechnienie wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy w placówkach oświatowych i wprowadzenie instytucji ratownika jako wykwalifikowanej osoby, udzielającej pierwszej pomocy w jednostkach Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz w społecznych organizacjach ratowniczych.
  78. W marcu 2007 roku Sejm uchwalił przygotowaną przez rząd nowelizację Prawo farmaceutyczne, regulującą jakość leków oraz ich dystrybucję, wprowadzającą ułatwienia do nabywania leków, określającą zasady nabywania leków przez Internet.
  79. Znowelizowana została ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, zgodnie z którą wprowadzone zostały mechanizmy antykorupcyjne, przede wszystkim chodzi tu o wyeliminowanie nadużyć związanych z refundacją leków.
  80. W czerwcu 2007 roku minister zdrowia przedstawił koncepcję `koszyka' gwarantowanych świadczeń zdrowotnych. `Koszyk' umożliwi wprowadzenie dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych i kompleksowe rozwiązanie problemów płacowych w służbie zdrowia.
  81. W marcu 2007 roku rząd przedstawił wieloletni program `Polskie sztuczne serce', którego zadaniem jest stworzenie trzech nowoczesnych protez serca: krótkoterminowej (przeznaczonej do wspomagania pracy serca na okres od tygodnia do kilku miesięcy), średniookresowej wszczepialnej (wspomagającej pracę serca od miesiąca do kilku lat) oraz długookresowej wszczepialnej (przeznaczonej na nieograniczony czas trwania terapii). W Polsce na niewydolność serca choruje około miliona osób.
  82. W 2006 roku na program `Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych' przeznaczono 250 mln zł, natomiast w 2007 roku na ten cel przeznaczono już 272 mln zł. Program ten, przewidziany na dziesięć lat jest ukierunkowany na zakup nowoczesnego sprzętu do placówek onkologicznych oraz na działania profilaktyczne.

  INFRASTRUKTURA: 83. W 2006 roku przeznaczono rekordową kwotę na inwestycję drogowe w wysokości 7,2 mld zł. W okresie 2005-2007 oddano do użytku 239 kilometrów autostrad (do października 2005 roku Polska miała 470 kilometrów autostrad, co oznacza, że przez ostatnie dwa lata długość autostrad w Polsce zwiększyła się o niemal 50%), ponad 100 kilometrów dróg ekspresowych, ponad 30 obwodnic. W tym czasie na modernizację 3,7 tys. kilometrów dróg krajowych przeznaczono 3,8 mld zł. W obecnym momencie w budowie jest kolejnych 186 kilometrów autostrad.
  84. W styczniu 2007 roku parlament przyjął przygotowaną przez rząd ustawę o drogowych spółkach specjalnego przeznaczenia (SSP), których powołanie przyspieszy budowę autostrad oraz dróg krajowych. Będą one również nadzorowały jakość dróg włączonych do europejskich korytarzy transportowych, oraz pomogą lepiej wykorzystywać środki unijne.
  85. Od kwietnia 2007 roku obowiązuje jazda na światłach mijania przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe, co jest ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa na drogach. W 2006 roku doszło do 47 tys. wypadków drogowych w których zginęło około 5 tys. ludzi. W porównaniu z rokiem 2005 liczba wypadków zmniejszyła się o ponad 3% natomiast liczba zabitych o 3,7%.
  86. W lutym 2007 roku przyjął projekt ustaw o osobach kierujących pojazdami, wprowadzających m.in. nowe zasady uzyskiwania prawa jazdy mające na celu eliminację korupcji i wypaczeń.
  87. Od maja 2006 do czerwca 2007 dzięki realizacji rządowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBID udało się wyeliminować 92 niebezpieczne miejsca na drogach samorządowych.
  88. W maju 2007 roku rząd przyjął specjalny program określający zasady budowy i lokalizacji lotnisk. Po raz pierwszy również sektor lotniczy uzyska wsparcie z Funduszu Spójności w wysokości 346 mln euro.
  89. W kwietniu 2007 roku rząd przyjął `Strategię dla transportu kolejowego do 2013 roku', która zakłada m.in. oddłużenie spółki PKP Przewozy Regionalne do 2009 roku, przy pomocy udzielonej z budżetu państwa pożyczki w wysokości 1,8 mld zł, a następnie zostanie przekazana nieodpłatnie samorządom wojewódzkim.
  90. Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym oraz ustawy Prawo ochrony środowiska, przyspieszy i uprości procedury związane z budową i rozbudową linii kolejowych wraz z infrastrukturą.
  91. Dzięki zaaprobowanej przez rząd definicji budownictwa społecznego 7-proc. stawka VAT na sprzedaż i budowę mieszkań zostanie po 31 grudnia 2007 roku utrzymana. Niższy VAT będzie można również odliczyć w przypadku remontu części budynków objętych wspólnym użytkowaniem oraz wymiany okien i drzwi wyjściowych w lokalach. Opodatkowane 7-proc. stawką mogą być remonty w budynkach dwu- i wielomieszkaniowych niezależnie od wielkości zużytych materiałów.
  92. Od stycznia 2007 roku obowiązuje znowelizowana ustawa dotycząca praw lokatorów, chroniąca ich przed nieuzasadnionymi podwyżkami czynszów i opłatami za używanie lokali.
  93. Dzięki obowiązującej od stycznia 2007 roku ustawie samorządy i organizacje pozarządowe, które chcą tworzyć mieszkania socjalne, noclegownie i domy dla bezdomnych, mogą otrzymać z budżetu państwa dofinansowanie kosztów budowy bądź adaptacji budynków na lokale socjalne. Na lata 2007-2014 na ten cel przewidziano ponad 2,5 mld zł, co pozwoli na wybudowanie 100 tys. lokali socjalnych i mieszkań chronionych, oraz zorganizowanie około 20 tys. miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych.

  ROLNICTWO:
  94. W budżecie państwa na rok 2007 wydatki na rolnictwo w porównaniu z rokiem wcześniejszym wzrosły o ok. 10 mld zł. Na wniosek Polski do Komisji Europejskiej udało się zmniejszyć kary dla polskich producentów mleka za przekroczenie wskazanych limitów.
  95. W lipcu 2007 roku Komisja Europejska przyjęła polski `Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013', nad którym prace zostały rozpoczęte w grudniu 2005 roku. Budżet programu wynosi 17,2 mld euro, które zostaną przeznaczone na poprawę konkurencyjności rolnictwa poprzez restrukturyzację i modernizację gospodarstw rolnych, poprawę jakości życia na obszarach wiejskich, wspieranie różnego rodzaju działalności gospodarczej na wsi oraz poprawę stanu środowiska naturalnego.
  96. Zrealizowano program pomocy dla rolników dotkniętych klęską suszy w 2006 roku. W formie jednorazowych zasiłków przekazano 500 mln zł. Pomoc finansowa kierowana jest do sadowników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków w 2007 roku i skorzysta z niej około 74 tys. gospodarstw. Hodowcy drobi uzyskali 15,8 mln zł rekompensaty za straty poniesione w związku z zagrożeniem epidemią ptasiej grypy w 2005 roku. W 2006 roku rozpoczęto też wdrażanie systemu dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
  97. W lutym 2007 roku, po wielu miesiącach negocjacji Ukraina zniosła zakaz importu polskiego mięsa i produktów mięsnych na swoje terytorium. Nadal prowadzone są negocjacje związane z dopuszczeniem polskiego mięsa na rynek rosyjski, które są jednak o tyle trudniejsze, że u podstaw wprowadzonego zakazu stoją przesłanki polityczne a nie faktycznie sanitarne.
  98. Na wniosek polski wprowadzono również na terenie Unii Europejskiej cła antydumpingowe na import mrożonych truskawek z Chin, dzięki czemu tanie truskawki azjatyckie nie zaleją europejskiego rynku, co zagwarantuje na nim silną pozycję polskich producentów. W marcu 2007 roku podpisano w Warszawie dokumenty określające warunki eksportu polskich produktów rolnych do Chin. W pierwszej kolejności na chiński rynek trafią polskie produkty mleczarskie i drobiarskie.
  99. Znowelizowana została ustawa o grupach producenckich, dzięki czemu prowadzenie działalności gospodarczej na wsi stało się prostsze oraz zniwelowane zostały bariery organizacyjne dzięki możliwości włączenia spółdzielni rolniczych do grup producentów rolnych. Obowiązujące od stycznia 2007 roku rozwiązania umożliwiają wykorzystanie majątku i kapitału ludzkiego, przyczyniając się do rozwoju lokalnych rynków gospodarczych i tworzenia nowych miejsc pracy. Grupy producentów rolnych otrzymały specjalne przywileje m.in. zwolnienie z podatku od budowli wykorzystywanych do sprzedaży wytworzonych w gospodarstwie produktów.

  EDUKACJA:
  100. W celu przeciwdziałaniu przemocy w szkole oraz zjawiskom patologicznym realizowany jest program `Zero tolerancji DLA PRZEMOCY W SZKOLE' (lewacki media pomijają część wyróżnioną kapitalikami), którego kluczowym zagadnieniem jest przywrócenie równowagi między prawami a obowiązkami uczniów.
  101. Poprawę bezpieczeństwa i porządku w szkołach zapewnić ma również realizacja rządowego programu `Monitoring wizyjny w szkołach i placówkach', na który w 2007 roku przeznaczono 40 mln zł, a którego realizacja potrwa do 2009 roku.
  102. Od roku szkolnego 2007/2008 obowiązują jednolite ubrania noszone w szkołach tzw. mundurki, mające niwelować wpływ różnic majątkowych pomiędzy uczniami, oraz utrudnić wniknięcie osób spoza szkoły na teren placówki (dotyczy to przede wszystkim dilerów narkotyków). Wg sondażu przeprowadzonego w maju 2007 roku przez TNS OBOP aż 70% respondentów uznało ten projekt za właściwy.
  103. W budżecie na rok 2007 na cele oświatowe, edukacyjne i wychowawcze przeznaczono 31,2 mld zł, podczas gdy w 2005 roku na ten cel przeznaczono 27,9 mld zł, co oznacza wzrost tych nakładów o około 12% w ciągu dwóch lat. Na subwencję oświatową dla jednostek samorządu terytorialnego przewidziano 28,2 mld zł podczas gdy w 2005 roku na ten cel przeznaczono 26,1 mld zł, co oznacza wzrost nakładów o 8% w ciągu dwóch lat.
  104. Znowelizowana Karta nauczyciela daje nauczycielom w wieku emerytalnym korzystanie ze świadczeń emerytalnych przy jednoczesnym kontynuowaniu pracy, w przypadku kiedy miejsce to pozostaje wolne.
  105. W maju 2007 roku znowelizowana została ustawa o systemie oświaty wprowadzająca zaostrzenie kar za znęcanie się nad nauczycielem oraz za jego znieważanie i nietykalności osobistej. Nauczyciele zostali objęci ochroną na zasadach określonych w Kodeksie karnym, co oznacza że czyny wyrządzone przeciwko nim będą ścigane z urzędu a nie jak dotychczas z oskarżenia prywatnego. Rząd realizuje program dofinansowania zakupu podręczników, przyborów naukowych oraz mundurków dla dzieci z rodzin w których dochód na osobę nie przekracza 351 zł. Program na dofinansowanie podręczników obejmuje około 500 tys. uczniów, natomiast program na dofinansowanie mundurków obejmuje około miliona uczniów.

  Podsumowanie prac rządów Prawa i Sprawiedliwości:
  W okresie 2005-2007 Rada Ministrów przyjęła m.in.: 380 projektów ustaw, 368 rozporządzeń, 447 uchwał, 611 dokumentów rządowych w tym programowo-analitycznych. "
  Nie przeczytałem wszystkiego, ale mam nadzieję, że jest OK!
  CSpostrzegawczy (11:11)
  http://politycznogospodarczy.blog.onet.pl/1,AR3_2008-03_2008-03-01_2008-03-31,index.html "
  „Złoty Nocnik” z wozu – a PIS-owi lżej.
 • @Nibiru 20:27:39
  1. Kryptosyjonistów ci u nas dostatek, tak więc odgrywanie takiej roli raczej nie daje wystarczającego immunitetu, IMHO.

  2. Putin niewątpliwie jest "swój", ale częściej dochodzi do konfliktu interesów w półświatku, niż wśród statecznych obywateli - a i metody wtedy stosowane są dużo drastyczniejsze.

  3. Na członków Delegacji Katyńskiej zaewne nie polowano w różnych miejscach, jak Kolega to ujął. Mogli znaleźć się w jednym pomieszczeniu, może nawet i w jakimś samolocie i zostać czymś potraktowani - np. gazem.

  Czort jeden wie, co wróciło w tupolewie po remoncie dokonanym w Samarze - ale dzień po jego przylocie do Warszawy w grudniu 2009 nagłą śmierć samobójczą zszedł G. Michniewicz, dyrektor kancelarii tajnej urzędu premiera RP. Może dopatrzył się biedak czegoś, czego nie powinien wiedzieć?

  Wśród porozrzucanym po Siewernym szczątków były elementy charakterystyczne dla maszyny nr 102 (po przeprowadzonych wcześniej przeróbkach, m.in. okien kabiny pilotów), a przecież oficjalnie pod Smoleńskiem miał się rozbić tupolew nr 101.

  4. Nie sądzę, żeby tam ktokolwiek do kogokolwiek strzelał jakąkolwiek rakietą.

  5. Sprawa zamachów 911 z 2001 roku jest bardzo złożona i prawdopodobnie upieczono wtedy bardzo wiele pieczeni. Nie wiem, czy kolega słyszał, że m.in. w WTC przchowywane było chińskie złoto, o którego zwrot występowano przez ponad 50 lat? No i się wtedy ono zdematerializowało, choć świadkowie przysięgali się, że widzieli po katastrofie pojazdy pod silną ochroną, które coś wywoziły z rumowiska.
  Podrawiam
  Czy aby tylko ruscy maczali palce w zamachu smoleńskim?
 • Maciej Piotr Synak & Cyrian Polak
  Dzękuję kolegom za materiały wzbogacające poruszony temat.
  Pozdrawiam
  Czy aby tylko ruscy maczali palce w zamachu smoleńskim?
 • @Lotna 20:36:07
  "Wszędzie jest tak samo..."

  Bo i sternicy (manipulatorzy) są ci sami.
  Pozdrawiam
  "Śmierć na drogach w wakacje" - jedną wielką manipulacją
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:52:55
  "Zaczynają." ???

  Złoty cielec pojawił się w czasach Mojżesza, a to daje dobrych kilka tysięcy lat.
  Pozdrawiam
  Bretton Woods II a George Soros
 • Owsiak wrogiem tego, co jest nam wszystkim bliskie
  Potrzebna jest dwutorowa praca u podstaw - prezentować własne autorytety, ale też demaskować niedoskonałości u przeciwnika.

  Bo walka o "lepszy" świat i "nowego czlowieka" (po sowieckim i hitlerowskim czas przyszedl na "czlowieka europejskiego") toczy się naprawdę, i do tego codziennie.

  Owsiakowi można zarzucić dużo więcej, niż tylko przekręty na kilkadziesiąt milionów złotych - bo na to sa odpowiednie paragrafy, i "Juras" kiedyś powinien za swa dzialalnosc biznesowa beknąć.

  Niestety jest on przede wszystkim wielkim demoralizatorem polskiej młodzieży - szczegóły w poniższym tekście.

  Pragnę bowiem polecić Kolegów uwadze moją ostatnią notkę - "Owsiak i Palikot to tylko dwaj sposrod agentow NWO na Polskę."

  Eutanazja jest bowiem kolejnym - po aborcji, truciu nas GMO powodującymi bezpłodność w czwartym pokoleniu, a przede wszystkim z powodu promowaniu życia bez potomstwa, czego skrajną postacią jest uporczywe lansowanie homoseksualizmu - narzędziem do redukcji populacji świata. Odsylam do linków w notce.

  Owsiak wychwalając eutanazję ani się nie przejezyczył, ani nie wybiegł przed szereg - moim zdaniem spelnił dokładnie wyznaczoną mu rolę - po prostu w tym roku swoją doroczną akcją przygotowywał grunt pod eutanazyjne inicjatywy legislacyjne drugiego agenta - Palikota. Bo jak wiadomo, nie ma przypadków - jedynie są znaki. Dlatego dalej wisi u niego ten filmik. Zapraszam.
  OWSIAK NADAL PROMUJE EUTANAZJĘ pomimo pozornego wycofania się wobec fali krytyki.
 • All
  Wymieniając poczynania redukujące liczbę ludności świata, zapomniałem o propagowaniu homoseksualizmu, przedstawianemu młodzieży jako dowartościowujący "cool" styl życia - ale przecież wiadomo, że z takiej mąki to chleba raczej nie będzie, prawda?
  Owsiak i Palikot – dwaj spośród agentów NWO na Polskę
 • @Naftali 03:51:26
  Kolega na dyżurze? A można spytać po ile płacą?
  Owsiak i Palikot – dwaj spośród agentów NWO na Polskę
 • @Jan Paweł 21:17:43
  Bardzo trafne uwagi.
  Bo każdy bandycki system po bandycku traktuje nawet "swoich".

  Alternatywą nie jest zatem przyłączenie się do "zwycięzców", ale świadome stawianie oporu.

  Jak? Drogą informowania - w takiej skali, jaka jest możliwa; sąsiadów, krewnych itd.

  Musimy korzystać z takich broni, do jakich mamy dostęp. Chyba, że ktoś ma lepszy pomysł?
  Serdecznie pozdrawiam
  Owsiak i Palikot – dwaj spośród agentów NWO na Polskę
 • Pan Ryszard Opara
  Tym politykiem chińskim, któremu przypisywana jest wspomniana sentencja, był Chou-en-lai, w latach pięćdziesiątych ub. wieku.
  Pozdrawiam
  Układ „PO-PiS” - Republika Okrągłego Stołu
 • Autor
  Nie jestem do końca pewien, czy można dziś mówić o "układzie PO-PIS."

  Wiele wskazuje, że śmierć Prezydenta Kaczyńskiego była efektem wyłamania się jego formacji z magdalenkowego geszeftu.

  Ostrzegał bym przed diabolizowaniem PIS-u i stawianiem znaku równości wobec PO, która faktycznie jest strasznym szkodnikiem.

  Zohydzenie całego układu politycznego może okazać się, z polskiego punktu widzenia, samobójczą taltyką.

  Zanim ludzie otrzeźwieją, to prędzej dadzą głos Palikotowi, niż politykom narodowym. Czy taka jest Kolegi intencja?

  A z kim to narodowcy zamierzają tworzyć koalicję, wyprowadzającą Polskę na prostą? Czasem warto pomyśleć dwa lub trzy kroki do przodu. No chyba, że zamiarem jest wyłącznie zmącenie wody - bo, jeśli tak, to zwracam honor.
  Pozdrawiam
  Układ „PO-PiS” - Republika Okrągłego Stołu
 • @AndrzejB 12:48:56
  Taki wariant tez jest mozliwy - bo znajac sytuacje moze nikt nie chce kopac sie z koniem? Bo kazdemu zycie mile?

  Wiecej ludzi publicznych w Polsce stracilo zycie w podejrzanych okolicznosciach "w demokracji", niz usmiercil stan wojenny.

  Przepraszam, ale mnie taka "demokracja" malo interesuje. Czy kolega czuje sie nia usatasfakcjonowany?
  Od Amber Gold do Amber Airport
 • @AndrzejB 11:15:02
  To jest bardzo dobre pytanie.

  Nie wiem, czy np. PIS byl swiadomy tych mechanizmow - kladac wielki nacisk kontrolny na prace lokalnych komisji wyborczych, ale byc moze ten krok wymusi "koniecznosc" przeniesienia operacji przekret poza granice kraju.

  Wydaje mi sie, ze ich swoboda manewru coraz bardziej kurczy sie, w miare jak spoleczenstwo dowiaduje sie o skali manipulacji.

  Juz nie wystarczaja manewry z uniewaznianiem glosow w lokalnych komisjach poprzez dopisywanie dodatkowych krzyzykow. Drugi raz nie uda sie numer z przeliczaniem glosow w Rosji.

  Pewnie wymysla cos nowego, bo tradycje w tym zakresie maja bogate -bo wazne jest, kto glosy liczy, prawda?

  Jestem pewien, ze kolejny przekret wyborczy jednak im nie wyjdzie - i to moze byc definitywny upadek III RP, co glosze od kilku lat.

  Fajnie bedzie, gdy Polacy wreszcie dostana szanse na uporzadkowanie wlasnego kraju.
  Pozdrawiam
  Od Amber Gold do Amber Airport

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031