Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
227 postów 553 komentarze

Co nam niesie los?

Docent zza morza - Ostrzegam - powielanie kremlowskich majaków akceptuję tylko z dopiskiem "jako rosyjski agent wpływu" - inaczej wypad. O ich metodach, chwytach i argumentach - patrz: http://prognozydocenta.salon24.pl/630598,jak-sobie-radzic-z-ruskim-trollem

Upadek III RP - jak wykiwano nadwiślańskich "Irokezów"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dlaczego elity III RP tak łatwo uległy szarlatanom, zamiast posłuchać eksperta?

 

Inwestorzy zagraniczni muszą się liczyć z tym, że będą traktowani już nie jak do tej pory, na lepszych warunkach, ale będą konkurowali z polskimi przedsiębiorcami na uczciwych, sprawiedliwych zasadach – powiedział wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.

//niezalezna.pl/75985-nareszcie-koniec-przywilejow-dla-obcego-kapitalu-w-polsce#comment-3317656

Wielkie historyczne "przełożenie wajchy nad Wisłą" oznacza początek końca modelu wypracowanego "pod okrągłym stołem" i de facto - koniec III RP, której symboliczny zgon nastąpi wraz z wprowadzeniem nowej - i dającej krajowi nowe dobre energie -.konstytucji, 

Zwykle zwracamy uwagę na "wielkie fanfary" i dramatyczne wydarzenia przypisując im przełomową rolę - ale to takie "niepozorne" strategiczne kroki, jak deklaracja wicepremiera, zwykle mają dużo większe konsekwencje dla kraju.

Koniec nieuzasadnionego uprzywilejowania "zagranicznych filantropów" mocniej przyczynia się do upadku całego modelu III RP, niż poskromienie TK czy powstrzymanie antypolskiej propagandy w mediach publicznych - choć bez takiej osłony niemożliwe byłoby wprowadzenie DOBREJ ZMIANY.

A ten zimowy upadek III RP to prognozowałem jesienią 2014 oraz wiosną 2015/ - //prognozydocenta.salon24.pl/634519,wiosna-kolejnym-etapem-upadku-iii-rp ;-)

Był sobie pewien noblista, były doradca ekonomiczny prezydentów Nixona i Regana, główny twórca doktryny neoliberalizmu i gorący orędownik gospodarki wolnorynkowej oraz wszelkiej prywatyzacji.

To jego wpływom przypisuje się wybranie przez Chiny pod koniec lat 70. nowej drogi  rozwoju.

Ale nie był on takim fundamentalistą ekonomicznym, jakimi okazała się większość adeptów zwulgaryzowanej wersji "liberalizmu" w europejskich  demoludach.

Upadek III RP - jak wykiwano nadwiślańskich "Irokezów"

A to oznaczało skrajny protekcjonizm i subsydia na ogromną skalą w XIX wieku przez dążące do potęgi Wielką Brytanię oraz USA - dopiero gdy kraje te stanęły na nogi, to głośno zaczęły domagać się od reszty świata liberalizacji handlu oraz likwidacji lokalnych protekcjonizmów.

Ale cóż, "nowe postkomunistyczne elity" wyedukowane wcześniej za pieniądze Sorosa w duchu skrajnego liberalizmu - radośnie i "ze śpiewem na ustach" sprzedały "zagranicznym filantropom" za grosze wszystko, co było do sprzedania, każąc konkurować w jednym i tym samym akwarium - "na jednakowych rynkowych zasadach" - lokalnym płotkom i korporacyjnym szczupakom,

Upadek III RP - jak wykiwano nadwiślańskich "Irokezów"

To była jedna z lepszych inwestycji Rotszyldów (bo to ich agentem był i jest Soros) - a w Polsce np. przejęto lege artis za 1/10 wartości majątek produkcyjny wartości ówczesnych 430 mld dolarów.

A 3/4 Polaków tak naprawdę nie zakosztowało dotąd dobrodziejstw transformacji PRL 1.0 w PRL 2.0 (gdzie bezpieka dyskretnie zastąpiła PARTIE, orzełek dostał koronę, półki sklepowe się zapełniły, a każdy, kto chciał, mógł otrzymać paszport).

Upadek III RP - jak wykiwano nadwiślańskich "Irokezów"

Miejmy nadzieję, że dzieło naprawy polskiej gospodarki nie zakończy się na podatku bankowym ani na podatku od hipermarketów...

Bo to jest program minimum - gdzie nieosiągalnym ideałem byłoby rozprawienie się z rotszyldowskim systemem rezerwy cząstkowej, czyli możliwością tworzenia pieniądza i kredytów "z niczego" oraz wyzwolenia się ze spirali ciągle rosnącego i rolowanego długu, który z założenia ma być niespłacalny (a po drodze zawsze może być wypowiedziany "nieposłusznym"...)

Polityka jest sztuką osiągania rzeczy do osiągnięcia możliwych - a więc, gdzie tak naprawdę leżą dziś granice polskich możliwości?

P.S. To król pruski powiedział o nas po zaborach: "Biednych Irokezów będę się starał oswoić z cywilizacją europejską". 

KOMENTARZE

 • Autor
  Przyjeta zasada postepowania zalezy od okolicznosci.
  Ma autor racje ze najbardziej liberalne gospodarki byly protektonistyczne wtedy kiedy dochodzily do potegi i stopniowo otwieraly te sektory rynku kiedy mogly konkurowac z zagranica.
  Nawet to samo panstwo moze prowadzic polityke liberalna w stosunku do jednego kraju a chronic swoj rynek w stosunku do innego np. stosujac sady miedzynarodowe.
  Wrzutki haslowe typu co jest lepsze:liberalizm czy komuna,monarchia czy demokracja jest jalowe bo zalezy to od rozwoju danej spolecznosci i warunkow zewnetrznych.
 • I. etap zabezpieczenia mienia MŻ nad Wisłą nastąpił w Kijowie,
  które zapewniło napływ MILIONA obcych i zdesperowanych barbarzyńców.
  II. etap trwa teraz - masowo edukuje się i subsydiuje banderowskie elity w metropoliach III.RP na nasz koszt i zgubę Narodową Polską. ten etap zabezpiecza ojro-sowiecki PiS, realizując swoje pozorne reformy i powierzchowne roszady etatów ;)))
  III. etap... ech! nawet nie chcę prognozować co rozkręci milion banderowców wspieranych globalnie przez glob-media i lokalnie przez Werwolf i aszkeNAZIolków :(((
 • @sosenkowski 07:24:05
  obecnie obserwuję w Poznaniu bandy ukrów, chodzą po 4 lub czasem chmarą kilkunastu osób. Kobiet z nimi nie widzę..
  Dzisiaj idąc chodnikiem wpadłem na 5, podświadomie zboczyłem z kursu o 20cm aby gościa nie staranować barkiem.. przeszedłem między nimi środkiem chodnika i wszyscy mnie zmierzyli wzrokiem. do teraz zastanawiam się, dla czego tak zareagowałem, może dla tego, że w tłum Polaków też nie wszedłbym jak czołg? nie wiem :(

  Oni mają pracę, na razie jest spokój, ale jak pracy braknie i kobiet???

  To są bojówki w wieku 25-50lat,aby dać im odpór w razie co, to moi koledzy jak i ja musieli by zostawić domy, rodziny aby napierda..ć agresorów, którzy tu domów ani kobiet i dzieci nie mają.. są wygrani, bo nie mają nic do stracenia.. to taka moja smutna konkluzja :((
 • Zacząć od zera
  .
  Trzeba uczciwie przyznać działaczom NSZZ „S” i innym bohaterskim zwycięzcom nad PRLem

  - http://pppolsku.blogspot.com/2013/08/hala-podosci.html

  wywijającym śmiało sztandarami patriotyzmu zarówno ze „stars and stripes” jak też „blue star”, że zdecydowali za Polaków, iż w nowej Wolnej Polsce najlepiej muszą zacząć od zera, aby żaden cień PRL nie padł na ich nową lepszą i wolną ojczyznę, wolną w pierwszym rzędzie od wszelkich przeddemokratycznych dóbr.

  Warunkiem tego było pozbyć się wszelkiego dotychczasowego majątku społecznego, jak „od zera” to od zera, co znakomicie zrealizowali w programie otwartego społeczeństwa i rabunku G. Sorosa imienia Balcerowicza.

  Jeden z przyjaciół obserwując tę budowę Nowej Wolnej Polski od zera stwierdził jednak, że duża własność powstaje jedynie na drodze jednej z trzech metod: oszustwa, rabunku albo mordu, najczęściej tych trzech razem. Dwie pierwsze metody są dostatecznie udokumentowane w w/w programie, trzecią dostrzegał w znamiennej ilości „samobójstw”, jak też upadku socjalnego szerokich rzesz ludności, które kończyły się nierzadko przedwczesną śmiercią.

  Drogo opłacone recepty M. Friedmana nie są żadną rewelacją, władze imperium

  - http://pppolsku.blogspot.com/2012/01/fh.html#Polska

  zawsze narzucają okupowanym prowincjom metody działania, które służą ich interesom a nie interesom prowincji. Te rady miałyby sens, gdyby Wolna Polska, ta po roku 1989, była państwem niezawisłym, a nie krajem opanowanym przez hordy obcych agentów

  - http://pppolsku.blogspot.com/2011/09/kolonia-usa.html

  i w najlepszym przypadku sprzedawczyków, zamieniając zależność od ZSRR w rolę kolonii USA.

  W.Brytania n.p., obejmując funkcję imperium, wezwała cały świat do likwidacji niewolnictwa, mając do dyspozycji w swoim kraju wolny proletariat robotniczy, znajdujący się w niewolniczej zależności od przedsiębiorcy, skoszarowany w nieludzkich siedliskach robotniczych. Likwidacja niewolnictwa spowodowała nie tylko degradację warunków socjalnych rzesz byłych niewolników ale, co dla W.Brytanii było ważniejsze, spadek konkurencyjności byłych krajów niewolniczych, które stały się odbiorcami produkcji brytyjskiej, wypracowanej przez brytyjskich robotników w warunkach pracy niewolniczej.

  „każdy, kto chciał, mógł otrzymać paszport ” i tak mogły stada siły roboczej z Polski zasilić gospodarki Zachodu, że zacytuję „I CÓŻ TO BYDŁO SOBIE WYOBRAŻA, ŻE DLA NICH ZMIENIMY USTRÓJ ?!”. To nie miałoby żadnego sensu, co nazwanie Wolnej Polski III Rzeczpospolitą najlepiej wyraża, że jest to kontynuacja ustroju II Rzeczpospolitej.

  „To król pruski ” nie tylko powiedział, ale i oswajał Polaków z tą cywilizacją

  - http://pppolsku.blogspot.com/2011/12/cc.html#Efrai

  włączając do tego także fałszerza pieniędzy Efraima, no bo jakże można kogoś ukulturowić bez ich pomocy.
 • Nie przeceniajmy teorii zza morza
  W zwulgaryzowanej czy "szlachetnej" formie liberalizm, a dokładnie neoliberalizm, jest dogmatem, utopią, która przywiodła państwa do ruiny materialnej i moralnej.

  Przypomnę tutaj, co się kryje pod tą pięknie brzmiącą nazwą "liberalizm", która została wyciągnięta przez światowe elity z lamusa, odkurzona i zaserwowana jako "nowy liberalizm"-neoliberalizm.

  - Deregulacja rynku, której celem jest maksymalny profit dla korporacji. Odbywa się to kosztem środowiska naturalnego i dobra społecznego.
  - Cięcie wydatków na cele społeczne i socjalne -minimalna pomoc dla ubogich i maksymalne finansowanie przedsiębiorstw.
  - Ograniczenie wielkości i zakresu działania rządu jest najważniejszym punktem liberalno -wolnorynkowej teorii. Rząd powinien pełnić jedynie funkcje reprezentacyjne( fasada bez realnej władzy) i jak najmniej interweniować w ekonomię kraju.
  - Obowiązują prawa tzw. "wolnego rynku", czyli kraje starają się nie narzucać korporacjom i inwestorom zbyt wielu wymogów prawnych i maksymalnie zmniejszyć korporacyjne podatki.
  -Całkowita prywatyzacja, która prowadzi do skupienia kapitału i możliwości w rękach małej grupy "szczęśliwców".
  - Wyeliminowanie koncepcji dobra publicznego i zastąpienie określeń "wspólne", "społeczne", "narodowe" tzw."indywidualną odpowiedzialnością".
  Efektem tej "złotej wolności" jest postępująca globalizacja połączona z pauperyzacja 90% populacji ludzkiej i niespotykaną w dotąd w historii koncentracją kapitału i zasobów naturalnych.
 • "Pod okrągłym stołem" czy na stole, neoliberalny eksperyment nigdy się nie uda!
  Pewien noblista, Milton Friedman, ze szkoły Chicagowskiej już eksperymentował w biednym kraju - Chile. Chile - po przeprowadzonym przez CIA przewrocie i usunięciu Allende - stało się wolnorynkowym laboratorium, gdzie Milton Friedman praktykował "szlachetną" formę liberalizmu wolnorynkowego. NIe wiadomo dlaczego, ów sławny ekspert od ekonomii nie zastosował wtedy zasady, że biedne kraje nie muszą naśladować bogatych krajów zachodnich i zrównał się przez to z "wulgarnym" Sorosem. Eksperyment nie zakończył się sukcesem dla obywateli Chile, którzy długo jeszcze będą pamiętać amerykański liberalizm wolnorynkowy i "demokrację". Może właśnie dlatego, po tym eksperymencie w Chile zapanowało ogromne zapotrzebowanie na socjalistów.

  Same Stany Zjednoczone, w których od ćwierćwiecza wdraża się system liberalno-wolnorynkowy, są przykładem ekonomicznego upadku kraju dawno temu bogatego. Tak jak w Chile, również tutaj liberalny eksperyment zakończył się niepowodzeniem. Nie jest zatem przypadkowe, że amerykański kandydat na prezydenta, Sanders, dejlarujący się jako socjalista, nieoczekiwanie zaczął cieszyć się wielką popularnością.

  Określanie III Rzeczpospolitej jako PRL 2 jest po prostu śmieszne. Proszę zaprzestać poszukiwań "kamienia filozoficznego", który przekształci liberalizm wolnorynkowy w system wartościowy i korzystny dla ogółu, ponieważ jeszcze się to nigdzie nie stało, a to dlatego, że jest to z punktu widzenia logiki najzwyczajniej niemożliwe.
 • @AgnieszkaS 04:32:49
  Najgorszą formą dezinformacji jest ahistorycyzm, czyli wyrywanie zdarzeń oraz ideii z kontekstu historycznego - a przecież nic nie dzieje się w próżni, zwykle będąc reakcją na czasy wcześniejsze.

  Skrajny, wręcz zwierzęcy neoliberalizm w Chile lat 70. i 80. był reakcją na skrajny bolszewicki socjalizm prezydenta Allende (łącznie z uzbrajaniem bojówek robotniczych).

  Nie bierze Pani pod uwagę możliwości zmądrzenia człowieka?

  Friedman lat 90. to nie ten sam człowiek, który wcześniej z delikatnością buldożera lansował i testował swoje idee na Czylijczykach - zapraszam do mojej oceny fenomenu tam testowanego - czyli OFE - http://prognozydocenta.salon24.pl/278673,jak-rozmontowac-iii-rp

  P.S. Rraczej trudno byłoby mnie zaklasyfikować jako zwolennika neoliberalzmu - wręcz przeciwnie - uważam tę doktrynę za wielce szkodliwą.
 • @Docent zza morza 14:43:20
  Skoro nie jest Pan zwolennikiem neoliberalizmu - a wręcz przeciwnie -uważa tą ideologię za wielce szkodliwą, dlaczego zatem chwali Pan i promuje neoliberalizm, i stara się przedstawic jej czołowego teoretyka, Miltona Friedmana, jako osobę zmienioną w tzw. "procesie zmądrzenia człowieka"?

  To nie ja ale Pan stosuje dezinformację, ponieważ nigdzie w pańskim tekście nie znalazłam wzmianki na temat Chile. A uważam, że powinien Pan wspomnieć o liberalnej, wolnorynkowej transformacji ideii w praktyczny eksperyment, która miała miejsce w Ameryce Południowej. Prawdę mówiąc, nie tylko w Ameryce Południowej. Niewątpliwym sukcesem są Chiny - państwo o ustroju komunistycznym. Na sukces chiński składa się jednak wiele czynników i w żadnym wypadku nie da się go określić jako triumf neoliberalizmu.

  Wracając do "zmądrzenia Friedmana" to muszę stwierdzić, iż bardzo kosztowny był to proces dojścia do "mądrości" tegoż teoretyka i okupiony życiem i stanem posiadania chilijskiego narodu. Po udanym zamachu CIA amerykańscy chłopcy ze "Szkoły Chicagowskiej" zaczeli "eksperymentować" w Chile z nowym faszystowskim rządem Augusto Pinocheta. Patrząc z perspektywy historycznej, to nie da się niestety ukryć, że była do działalność kryminalna. Udało się jednak. W Polsce z Solidarnością również się udało i na Ukrainie się udało. To co dla prostych Ukraińców jest katastrofą, dla neoliberałów/neokonserwatystów jest sukcesem.

  Zastanawia mnie również, dlaczego eksponując pozytywy protekcjonizmu musi się Pan opierać na teoretykach, którzy położyli podwaliny pod rozszalały proces globalizacji i przywiedli do upadku państwa narodowe. Obok Miltona Friedmana należy tu wymienić innych filozofów tegoż nurtu, takich jak Friedrich Hayek i Ayn Rand.

  Zadał Pan następujące pytanie:" Polityka jest sztuką osiągania rzeczy do osiągnięcia możliwych - a więc, gdzie tak naprawdę leżą dziś granice polskich możliwości?"

  W polityce powinna obowiązywać mądrość i dążenie do osiągnięcia dobra wspólnego. Stąd właśnie pochodzi to bardzo ważne określenie "wspólnota", a z tego "naród" i "państwo". Dobro wspólne wymaga poskromienia krańcowego, rozwydrzonego i egoistycznego "indywidualizmu neoliberalnego".
  Zgadzam się z określeniem, że "polityka jest sztuką osiągania rzeczy do osiągnięcia możliwych" i dlatego twierdzę, że eksperymentując w nieskończoność z tą samą receptą na "szczęście" można się spodziewać tylko i wyłącznie tego samego rezultatu.
  Pan, niestety, przedstawia to inaczeji. Dla mnie pańska wizja jest swoistą demagogia nie mającą potwierdzenia w prawach logiki świata rzeczywistego. Ile jeszcze lat będziemy w Polsce chołubić neoliberalną ułudę, która uczyniła z Polaków niewolników i doszukiwać się w niej ideału wolności ?
 • @AgnieszkaS 22:46:11
  Wydaje mi sią, że polemizuje Pani sama ze sobą - a nie z moją notką. Proszę przeczytać ją ponownie ...
 • @fan-wolności 16:53:45
  gazem to możesz sobie z GPS-em wymieniać poglądy..

  co ma wisieć nie utonie, a poznański pręgierz już nie czeka..

  szczekasz.. bo możesz.. więc szczekaj do woli.. Świat zmienia się, a Wy nie nadążacie..
 • @Docent zza morza 11:58:00
  Wiele rzeczy wydaje się wielu ludziom. Friedman był do końca swojego życia bezwzględnym propagatorem "akwarium, gdzie płotki i szczupaki konkurują na tych samych zasadach." Friedman zawsze twierdził, że to "akwarium" może się samo regulować. Z całą pewnością może i się reguluje. Szczupaki ,naturalnie, zawsze zjadają płotki (słabszy przegrywa -darwinizm). Akceptując teorie "wolnego rynku" nie można oczekiwać innych rezultatów.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930