Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
268 postów 758 komentarzy

Co nam niesie los?

Docent zza morza - Ostrzegam - powielanie kremlowskich majaków akceptuję tylko z dopiskiem "jako prorosyjski troll" - inaczej wypad. O ich metodach, chwytach i argumentach - patrz: http://prognozydocenta.salon24.pl/630598,jak-sobie-radzic-z-ruskim-trollem

CPK, port i Via Carpatia wzmocnią NATO i stąd furia Moskwy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Bo te trzy inwestycje mogą uniemożliwić przyszły konflikt na naszej ziemi.

Miniony tydzień przyniósł nam dymisję szefa budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz interwencję Komisji Europejskiej w sprawie przekopu (a raczej jego zablokowania) Mierzei Wiślanej.

Obie kwestie doprowadziły do ożywionej dyskusji na temat sensowności i opłacalności budowy tych wielkich  przedsięwzięć

- => O CPK  i

- => O porcie w Elblągu

Uśmiechnąłem się wtedy pod nosem, bo przecież obie te inwestycje, mimo ich różnej skali – ok. 30 mld złotych dla lotniska, przy kosztach poniżej 1 mld dla przekopu – są istotnym elementem nowej polskiej strategii atlantyckiej.

Skierowałem więc do dyskutantów apel o odrobinę logiki, bo, jak wiadomo, przy fałszywych założeniach można jedynie dojść do fałszywych wniosków.

A oni – „jak jeden mąż”– zawzięcie analizowali "za i przeciw" lotniska i przekopu wyłącznie w kontekście cywilnego ruchu pasażerskiego oraz cywilnych przeładunków portowych.

Ale co by też powiedzieli, jeśli np. ruch pasażerski CPK (czyli jego funkcja jawna) miałby być jedynie dodatkiem do jego roli geopolitycznej i militarnej (funkcja faktyczna, ale utajona)?

Podobnie podchodzi się do kwestii sensowności przekopu Mierzei Wiślanej i odblokowania portu w Elblągu – widząc i debatując jedynie ich funkcję cywilną i gospodarczą – i zupełnie nie biorąc pod uwagę innych potencjalnych jego walorów – no, cóż, ale tak już jesteśmy – i to wszędzie, w każdym kraju i społeczeństwie!!! - tresowani przez dominujący system – czyli zniechęcani do samodzielnego myślenia, a już szczególnie – najpierw szkola, a później media – wybijają nam z głowy zadawanie zbyt wnikliwych pytań oraz podsuwają nam jedyne „racjonalne, dopuszczalne i rozsądne” odpowiedzi.

image

A przecież cała ta „wielka troika” naszych strategicznych  inwestycji infrastrukturalnych (bo tu dochodzi jeszcze droga ekspresowa „Via Carpatia”) – jest b-a-a-a-a-rdzo "kontrowersyjna" dla "Brukseli", Moskwy i Berlina -  bo nie ukrywajmy – ten potrójny potencjał ma również służyć szybszemu przerzutowi wojsk amerykańskich (natowskich) do naszej części Europy.

Bo udrożnienie portu w Elblągu dostarcza po prostu Amerykanom kolejnej logistycznej alternatywy – bo transport morski (raczej nie bezpośrednio z USA, bo statki transoceaniczne to raczej się tam nie zmieszczą, ale te z portów niemieckich, brytyjskich, duńskich czy norweskich to już jak najbardziej) może okazać się  w razie konfliktu militarnego w Europie jednym z niewielu faktycznie dostępnych – bo wszystkie europejskie lądowe szlaki komunikacyjne, a zwłaszcza ich mosty oraz wiadukty drogowe i kolejowe, na pewno znajdą się „pod troskliwą opieką”fachowców specnazu (którzy być może są cały czas u nas rotacyjnie obecni).

A opublikowanie przed paru laty w Szwecji zimnowojennych, jeszcze posowieckich, atlasów specnazu z drobiazgowymi informacjami o optymalnym sposobie wysadzenia lub efektywnego uszkodzenia każdego, nawet najmniejszego szwedzkiego mostku (aż po przepusty melioracyjne), oraz wymaganej do tego ilości materiałów wybuchowych -  b. zmieniło tutejszą optykę... bo, jak powszechnie wiadomo, w krajach poważnych i się szanujących (a Rosję tak trzeba postrzegać) - archiwa nigdy nie płoną...

Zaś port w Elblągu oraz port w litewskiej Kłajpedzie mogą stanowić dwa dodatkowe węzły logistyczne potencjalnie wzmacniające wschodnią flankę NATO.

A skoro posowiecki „szeroki tor” na Litwie uniemożliwia dalszy transport kolejowy przywiezionego statkami ciężkiego sprzętu, to niezbędne jest pociągnięcie autostrady do/od tego portu na południe – i stąd Via Carpatia.

image

Nie dziwię się, że inwestycje w oba te porty wzbudzają tak wielką irytację Kremla (oraz jego lokalnej agentury) bo ich położenie tuż obok Kaliningradu raczej uniemożliwia obłożenie ich „pokojowymi” atomówkami  i cała strategia „pokojowego”,a jakże, uderzenia „na Zapad” jakby troszkę brała w łeb...

Chociaż patrząc na mapę, to już uderzenie jądrowe na porty Trójmiasta byłoby raczej opcją samobójczą dla Kaliningradu, ale czy Moskwa by się przejęła takim "drobiazgiem"- skoro u nich zawsze było "ludiej mnoga"...?

A militarne planowanie przez NATO wojny obronnej na swej wschodniej flance oparte jest na dwóch krajach – Polsce i Rumunii, które ze względów strategicznych powinny zostać połączone szeroką i wygodną drogą, by można było, w zależności od potrzeby, spokojnie przerzucać wojska z północy na południe i vice versa.

image

Tytułem dygresji – wszelkie planowanie militarne czasów pokoju często okazuje się później funta kłaków warte, bo zawsze wychodzi z doświadczeń wcześniejszych konfliktów (bo sztaby generalne to głównie usiłują lepiej rozegrać swą ostatnią wojnę), które mogą zupełnie nie pasować do przyszłego pola walki.

A bezkolizyjne autostrady z mnóstwem wiaduktów idealnie się sprawdzają w czasach pokoju, ale w razie konfliktu zbrojnego są b. łatwe do zablokowania, bo kilka „wybuchowych”furgonetek może te drogi całkowicie wyłączyć z ruchu. Miejmy nadzieję, że do tego nigdy nie dojdzie, a natowski potencjał odstraszania i zniechęcania okaże się skuteczny...

A co do wielkiego lotniska w Baranowie, to jego potencjał militarny oraz geopolityczne znaczenie nie są żadną tajemnicą:I dlatego siłom dążącym do wypchnięcia Amerykanów z Europy oraz do stworzenia naszym kosztem współczesnej wersji paktu Ribbentrop-Mołotow (gdzie kapitał nadal ma być niemiecki, ale technologie tym razem cywilne + nadal rosyjskie surowce) takie poczynania nie mogły się spodobać...

I tak jak przy przekopie Mierzei interes Moskwy (przy haniebnym wsparciu pomorskich samorządowców z Platformy) od razu poparli ekolodzy (a Berlin uruchomił Komisję Europejską, równie „zatroskaną” ekologią) – tak i na terenie budowy lotniska nagle znajdą się za parę lat jakieś unikalne żabki albo inne równie „bezcenne” motylki lub kwiatki...

I dlatego Mierzeję przekopujemy za własne, a nie europejskie pieniądze (aby „Bruksela”nie mogła storpedować ani opóźnić tej inwestycji), ale mam nadzieję, że stosowna część 30x większych kosztów budowy CPK wokół nowego lotniska to już zostanie nam odliczona od naszej natowskiej składki (albo wliczona w nakłady na obronność kraju).

Bo bezpieczeństwo bezpieczeństwem, ale stara mądrość naszego narodu przecież mówi

- „kochajmy się jak bracia, ale liczmy się jak żydzi”?

A pamiętacie, koledzy, jak to główny rzecznik niemieckiego interesu w Polsce, czyli Platforma Obywatelska, skutecznie blokował „w Brukseli”środki europejskie na projekt i budowę drogi Via Carpatia?

Na szczęście Platforma ma bardzo nikłe szanse na powrót do władzy w Polsce (bo już nigdy nie będzie „powrotu do tego, co było”,czyli pomagdalenkowej republiki kolesiów i cwaniaczków, stanowiącej raj dla wielkich złodzieji oraz drobnych złodziejaszków) i dlatego te kluczowe dla naszego bezpieczeństwa wielkie projekty wreszcie mają szansę powstać (a PIS się do nich przymierzał jeszcze w roku 2006).

A oprócz swego potencjału militarnego, infrastruktura ta przecież znacząco wzmacnia też nasz potencjał gospodarczy.

I nie wystarczy, by, wedle doktryny liberalizmu, państwo jedynie nie utrudniało ludziom życia, bo tak naprawdę to ono ma ułatwiać i umożliwiać im działalność, ale po inwestycjach infrastrukturalnych, reszta to już naprawdę jest w rękach przysłowiowych Kowalskich, prawda?

Bo przecież „o wszystkim decydują kadry”, czyli tak naprawdę immanentna jakość ludzi tu mieszkających, bo przecież „lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach”...

Ale, znając rodaków, to o ten element polskiej układanki jestem spokojny...
 

KOMENTARZE

 • @ Autor, All
  "CPK, port i Via Carpatia wzmocnią NATO i stąd furia Moskwy"

  Gdzie ta furia? ;-DDD

  Ja mam wrażenie, że furiacki to jest ten wpis.
  I w dodatku ma pop...oną logikę - bo nikt normalny nie traktuje wojsk usraela jako wojsk sojuszniczych.
  Pierdolnik jaki usrael rozkręcił na Ukrainie to dobry przykład, bo bliski.
  Następny to Syria. Wcześniej był Irak. Rezultatem "państwo" islamskie. Na Ukrainie powstała za to judeo-banderlandia. Jak Autor myśli, też będą obcinać głowy? Powtórka z Odessy czy z Wołynia?
  A usrael będzie "stabilizował"?

  PAŁA! ;-D
 • @ Autor
  Ale żeby było jasne, to nie jestem przeciwnikiem CPK, przekopu i Via Carpatii.
  Uważam, że są potrzebne.
 • @ Autor
  "...widząc i debatując jedynie ich funkcję cywilną i gospodarczą – i zupełnie nie biorąc pod uwagę innych potencjalnych jego walorów – no, cóż, ale tak już jesteśmy – i to wszędzie, w każdym kraju i społeczeństwie!!! - tresowani przez dominujący system..."

  Aj Waj! Wina Ruskich! Wina Ruskich! Aj Waj! To oni stworzyli ten system! Aj waj!

  ;-DDD
 • @Jasiek 12:32:35
  Czego się kolega tu wydurnia, pisząc o ruskich?

  Wiadomo, kto jest autorem naszego współczesnego świata i mogą kolegę zapewnić, że do ruskich to jest im daleko..., ;-) chociaż przed laty na nich pozowali.
 • @Docent zza morza 12:42:53
  "Czego się kolega tu wydurnia, pisząc o ruskich?"

  No skoro Szanowny Docent zza morza (Martwego?) pisał o furii w Moskwie... ;-DDD
  Oczywiście wcale się nie wydurniając ;-DDD
 • @Jasiek 12:32:35
  "Aj Waj! Wina Ruskich! Wina Ruskich!'

  Czy Ameryka walczyła kiedykolwiek przeciwko Rosji, a Rosja przeciwko Ameryce?
  Dlaczego - sam pomyśl.
 • @Talbot 15:39:55
  //Dlaczego //

  Dlatego że biblioteka narodowa w Moskwie jest starsza od państwa USA.
  Od czasu ujawnienia się amerykańskiego państwa do pierwszej dekady XX w siedział sobie ten wykwit za oceanem z dala od wszystkich.Dopiero później a zwłaszcza po 1945 amerykańskich liszaj zaczął opanowywać coraz to nowe obszary kuli ziemskiej.Ale spoko.Ponoć już jest skuteczny lek.
 • @ikulalibal 15:53:37
  "Dlatego że biblioteka narodowa w Moskwie jest starsza od państwa USA."

  Niewiele - w Rosji powstała w 1759 za Katarzyny II (Niemki) a w USA w 1800 r.

  Biblioteka Jagiellońska - 1364 r.
 • @Talbot 16:20:56
  Biblioteka narodowa to nie to samo co uczelniana.Ale nie zawracaj sobie głowę trudnymi zagadnieniami.Bo jeszcze zapytam o to kiedy zaistniał amerykański korpus oficerski i nie nadążysz klikać w wikipedie.
  Zapytałeś "dlaczego" więc grzecznie odpowiadam:dlatego że od chwili powstania do lat 50-tych XX to nie był żaden przeciwnik.
  Do II WŚ nawet Europa nie widziała w USA poważnego podmiotu polityki zagranicznej.Ot-jakiś cudak zza wielkiej wody.
 • @Talbot 15:39:55
  "Czy Ameryka walczyła kiedykolwiek przeciwko Rosji, a Rosja przeciwko Ameryce?"

  Od czasów rewolucji już tak - konflikt miał cechy hybrydowego.
  Potem proxy - zaczęło się od Hitlera.
  Od momentu wystrzelenia sputnika może być już tylko proxy albo śmierć.

  Warto jednak zaznaczyć, że konflikt z Rosją jest tylko częścią konfliktu o panowanie nad Eurazją.

  Drugą rzeczą jaką powinno się wiedzieć, to że potencjał USA jest nakierowywany przez sprawców wyznania handlowego.

  Trzecią rzeczą jest to, że zanim USA zaistniało jako mocarstwo na arenie międzynarodowej (koniec I WŚ) Rosja prowadziła konflikt z Imperium Brytyjskim - określany jest on mianem "Wielka Gra", a jego pokłosiem były polskie powstania - te niedoszłe także.

  Czy Szanowny Talbot zrozumiał? ;-)

  Oczywiście serdecznie pozdrawiam
 • @Jasiek 19:41:40
  "Warto jednak zaznaczyć, że konflikt z Rosją jest tylko częścią konfliktu o panowanie nad Eurazją."

  Rezultatem tego jest to, że Rosja, Chiny, Iran również Syria starają się trzymać razem. Ostatnio nawet członek "NATO" Turcja uśmiecha się do tego sojuszu. No i oczywiście Indie, które ostatnio zaatakowały nawet Pakistan.
 • @Jasiek 19:41:40
  "a jego pokłosiem były polskie powstania - te niedoszłe także."

  Oczywiście między innymi.
 • Marcowy
  Docent. Tylko taki oczywiście na obecnym etapie. A o próbie przekopania kanału śląskiego słyszał? I o towarzyszach , którzy go zablokowali? I jaka prasa wychwalała skasowanie tej inicjatywy? Zapewniam, że nie była to Rosja.
 • @zbig71 14:20:52
  Ale was najmniejsza wzmianka o Rosji uwiera. Jestem pełen podziwu...
 • @Docent zza morza 16:38:40
  Nic mnie nie uwiera. Zapytałem o coś bardzo ważnego i nie dostałem odpowiedzi. Mnie Rosja ani ziębi, ani grzeje. Ale nie fikałbym do państwa znacznie potężniejszego na rozkaz ,, sojuszników,, którzy nas niejednokrotnie zdradzili.
 • @Jasiek 12:27:55
  "Gdzie ta furia? ;-DDD"

  Oglądam rosyjskie programy, i ani CPK ani przekop ani Via Carpatia nie są nawet zauważane. Jedyne dwie sprawy które ich irytują a ostatnia i niepokoi to polskie obiekcje wobec Nordstream i budowa wyrzutni rakietowych w Polsce.

  Pierwszą uważają za załatwioną a druga pobudziła ich do przyspieszonego wdrażania nowych systemów rakietowych.

  I tyle w temacie.
 • @Docent zza morza 16:38:40
  "Jestem pełen podziwu..."

  Docenci to byli w PRL.
 • @Pedant 17:50:06
  Dlatego użyłem zwrotu marcowy docent.
 • @Docent zza morza 16:38:40
  "Ale was najmniejsza wzmianka o Rosji uwiera."

  Jak jest debilna to co ma nie uwierać ;-)))
 • @zbig71 14:20:52
  "A o próbie przekopania kanału śląskiego słyszał? I o towarzyszach , którzy go zablokowali? I jaka prasa wychwalała skasowanie tej inicjatywy?"

  Mi się coś o uszy/oczy obiło. Ale nie wiem czy dobrze kojarzę. Sprawę zablokowali Niemcy/USA?

  Pozdro!
 • @Pedant 17:46:49
  "Oglądam rosyjskie programy, i ani CPK ani przekop ani Via Carpatia nie są nawet zauważane."

  Za to jakby pomajstrować przy ustawie o IPN to wycie podniosłoby się w Dżeruzalem. Może nawet w końcu pękłaby im żyłka... ;-))))
  Hmmmm.... chyba odkryłem nową broń ;-DDD

  Pozdro!
 • Ja, rosyjski troll.
  Mimo że nie mam nic do gadania jestem absolutnie przeciwny budowie CPK.
  Czy to znaczy że jestem rosyjskim trollem?
 • @ Autor
  Docent, to jak z tym marcem? ;-DDD
 • @Stara Baba 19:03:33
  "Mimo że nie mam nic do gadania jestem absolutnie przeciwny budowie CPK."

  Dlaczego?
  Myślę, że Polska jako centrum świata powinna mieć wielkie lotnisko.
  No chyba, że jako ruski troll twierdzisz, że to Moskwa ;DDD

  Pozdro!
 • @Stara Baba 19:03:33
  "Mimo że nie mam nic do gadania jestem absolutnie przeciwny budowie CPK. Czy to znaczy że jestem rosyjskim trollem?"

  Tak.
 • @Jasiek 18:57:05
  Była interwencja ambasadora USA , bo Chińczycy chcieli sfinansować ,,kanał śląski,,. I radość GW I GP z wycofania się z tej decyzji. Przeczytaj świetny artykuł GBrauna na ten temat.
 • @zbig71 19:11:40
  "Chińczycy chcieli sfinansować ,,kanał śląski,,. I radość GW I GP z wycofania się z tej decyzji."

  Jest Pan chińskim trollem.
 • @Pedant 19:14:15
  Bardzo mi przykro, Sidorowski.
 • @zbig71 19:20:38
  "Bardzo mi przykro"

  Proszę się nie martwić :) Każdy jest jakimś trollem, jeden ruskim, drugi czeskim albo i albańskim. Taka ludzka kondycja.
 • @zbig71 19:11:40
  Dzięki za info.

  Ukłony
 • @Pedant 19:41:22
  Spoko. W sumie szkoda, że to nieprawda. Poprawa warunków socjalnych byłaby , bo kitajce mają szmal. A tak, to dupa zbita......
 • @Jasiek 19:07:24
  Niedawno pod postem o CPK załączyłem wyjaśnienie. CPK nie jest dla dobra społeczeństwa lecz dobra kilku łobuzów i reszty czyli obcych.
  Polakom podsuwa się ich własną megalomanie i rodacy w to wierzą a inni
  na rachunek Polaków z tego korzystają.
 • @Pedant 19:10:30
  No to więc jeżeli sobie już wszystko wyjaśniliśmy to waćpan daj ściska,
  jak Breżniew z Honeckerem. :-)))))
 • @zbig71 20:45:54
  "Spoko. W sumie szkoda, że to nieprawda. "

  Trzeba być czyimś trollem, bo z czego tropiciele trollów będą żyć?
 • @Stara Baba 21:02:28
  Tylko bez całowania?
 • @Pedant 21:33:43
  Wszystko zależy od mądrości etapu. Teraz dla tropicieli ruskich agentów jest okres dobrego fartu.
 • @Talbot 16:20:56
  Przypomnę Tobie,że jeszcze nie tak dawno w USA czarny nie mógł wejść do tramwaju białych. A teraz to cuchnące łajno wielbłąda poucza wszystkich o prawach człowieka.
  Mała dziewczynka z Filipin, która była pokazywana w Coney Island Zoo wraz z innymi zwierzętami. Umieszczono ją wśród małp i jaszczurek, przywiązaną sznurami, a chętni goście rzucali na nią orzeszki ziemne.
  https://pbs.twimg.com/media/D0a-yz_WsAEbNRz.jpg
 • Autor
  Panie, jaka furia. łopatę pożyczyć?
 • @fretka 19:52:48
  "Panie, jaka furia."

  Furia jest i już ;-) Tyle, że za Wielką Wodą - na samą wzmiankę o Rosji.

  Ukłony
 • @ikulalibal 15:53:37 Dotyczy: Ponoć już jest skuteczny lek....
  jaki to lek ? JAKI ?
  Uchyl Pan rąbka ....

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY